ورود کارفرما

غلبه بر استرس در مصاحبه شغلی 1396/05/01

تعداد دفعات مشاهده شده : 3023

معمولا افراد با قرار گیری در جلسات مصاحبه، استرسی مشابه جلسات امتحان دارند و ممکن است این استرس باعث شود نتوانند آنگونه که هستند در جلسه مصاحبه خود را نشان دهند. به‌دست آوردن شغل به‌خصوص شغلی که بسیار برای آن تلاش کرده‌اید و مورد علاقه‌تان است، به‌طور مستقیم بر شادی و ارزش‌های شخصی شما اثرگذار است. داشتن شغل دل‌خواه کمک می‌کند تا قبض‌هایتان را پرداخت کنید، مقداری پول پس‌انداز کنید، حتی بیمه‌ی درمان داشته باشید و مهم‌تر از همه هرروز کاری را انجام بدهید که واقعا به آن علاقه‌مندید. این موارد باعث می‌شود تا شما احساس کنید که موقعیت خوبی دارید. داشتن شغل مورد علاقه‌، شما را در وضعیت بد مالی و موقعیت ضعف قرار نمی‌دهد بلکه باعث پویایی شده و شما هر روز برای بهتر شدن تلاش می‌کنید. همه‌ی موارد گفته شده برای فردی که خود را برای مصاحبه شغلی آماده می‌کند استرس‌ و فشارِ عصبیِ زیادی به همراه دارد. برای رهایی از استرس کافیست نکات زیر را مرور کرده و در جلسه مصاحبه با اعتماد به نفس کافی حضور پیدا کنید تا بتوانید نتیجه‌ای مطلوب، کسب کنید.


-     در مورد شرکتی که برای مصاحبه به آنجا می‌روید اطلاعات کافی کسب کنید.

شناخت شرکت، محصولات و خدماتی که عرضه می‌کنند، فعالیت‌‌هایی که انجام می‌دهند نکته بسیار مهمی است که باید قبل از حضور در جلسه مصاحبه، اطلاعات کافی در مورد این موضوعات کسب کنید. هرچه اطلاعات شما بیشتر باشددر روز مصاحبه شرایط بهتری خواهید داشت. دانش و اطلاعات شما را قدرتمندتر می‌کند و در هنگام پاسخ‌گویی به سؤالات مصاحبه احساس اطمینان و راحتی بیشتری خواهید داشت. داشتن آمادگی بالا در جلسه مصاحبه باعث آرامش می‌شود و می‌توانید به این طریق از ایجاد استرس جلوگیری نمایید.


-     به موقع در جلسه مصاحبه حاضر شوید

سعی کنید مدارکی که لازم است برای مصاحبه به همراه داشته باشید را از قبل تهیه کنید تا در ساعات نزدیک مصاحبه دچار استرس نشوید. همچنین بهتر است از نظر زمانی برنامه ریزی کنید تا به موقع در جلسه حاضر شوید. تاخیر داشتن یکی از عوامل ایجاد استرس بوده و باعث ایجاد حس منفی در کارفرما می‌شود.


-     به اندازه کافی تمرین کنید

فکر کردن به سوالات احتمالی مصاحبه و چگونگی پاسخگویی به آنها، باعث می‌شود مطالب مهمی که دارید را در ذهن خود مرور کرده و در جلسه مصاحبه با اعتماد به نفس کافی به سوالات پاسخ دهید. هر چه تمرین خود را بیشتر کنید تسلط بیشتری بر موضوع خواهید داشت. اگر استرس باعث لرزیدن صدایتان می‌شود، لازم است تمرین کنید تا بتوانید بر استرس خود چیره شوید. تمرین کردن جلوی آینه باعث می‌شود تا به وضعیت نشستن، ارتباط چشمی و حالات صورت خود آگاه شوید و اگر مشکلی وجود دارد آن را اصلاح کنید.


-     به مصاحبه به عنوان یک گفت‌وگوی ساده نگاه کنید.

اگر به مصاحبه به عنوان یک گفت‌وگوی ساده نگاه کنید می‌توانید استرس‌تان را کنترل کنید. یک گفت‌و‌گوی ساده بین دو نفر که سعی دارند یکدیگر را بیشتر بشناسند و به این نتیجه برسند که آیا برای کار کردن با یکدیگر مناسب هستند یا خیر. همیشه این نکته را در ذهن داشته باشید که مصاحبه‌کننده هم ممکن است استرس داشته باشد و با لبخند وارد شدنِ شما احساس آسودگی را بین طرفین ایجاد می‌کند.


-     مثبت فکر کنید و اعتماد به نفس داشته باشید

همیشه این نکته را در ذهن خود مرور کنید که رزومه شما در شرکت مطالعه شده و مورد تایید قرار گرفته که بعد از آن شما را به جلسه مصاحبه دعوت کرده‌اند. مرور توانایی‌ها، مهارت‌ها و موفقیت‌هایتان باعث ایجاد انگیزه و حس مثبت شده و می‌تواند بر آرامش شما تاثیر زیادی داشته باشد. هیچ‌چیز مثل داشتن هدف، ترس و استرس را از بین نمی‌برد. همچنین بر نقاط قوتی که قصد انتقال آنها به مصاحبه‌کننده را دارید، متمرکز شوید. برای خواندنِ ذهنِ مصاحبه‌کننده و اینکه در حال فکر کردن به چه چیزی راجع به شماست، تلاش نکنید و فقط بر روی پاسخ‌های مطمئن و قوی خود تمرکز کنید.


-      خود را عادی و طبیعی نشان دهید.

در همه‌ی افراد درجات متفاوتی از استرس و اضطراب وجود دارد، تنها کاری که باید انجام بدهید این است که میزان استرس را در خود کاهش بدهید و خودتان را فردی طبیعی و با سطح استرس نرمال نشان بدهید. سعی کنید استرس به بهتر بودن شما لطمه‌ای وارد نکند. همچنین نحوه نشستن شما نشان‌دهنده وضعیت روحیتان است. صاف نشستن و تکیه دادن به صندلی نشان‌‌دهنده آرامش شماست پس سعی کنید در زمان مصاحبه این موارد را نیز رعایت کنید.


-     در نظر داشته باشید که فرصت‌های شغلی دیگری برای شما وجود دارد.

این نکته را در نظر بگیرید که کارفرمایان به دنبال افراد با انعطاف پذیری بالا هستند. ایده‌آل‌گرایی کمک می‌کند تا عملکرد بهتری داشته باشید و به کارفرمای آینده‌تان نشان بدهید که شما بهترین گزینه هستید. اگر بتوانید در مصاحبه شغلی این کار را انجام بدهید، در کارتان نیز قادر به داشتن بهترین عملکرد خواهید بود. در صورتیکه در جلسه مصاحبه موفق نشدید نگران نباشید و این موضوع را در نظر داشته باشید که قطعا فرصت‌های شغلی دیگری نیز برای شما وجود خواهند داشت.