ورود کارفرما

ایده و سود آوری 1394/03/07

تعداد دفعات مشاهده شده : 4624ایده و سود آوری

ایده های جدید ممکن است از هر نقطه از سازمان ظهور کند. ممکن است برخی از ایده ها خوب، برخی متوسط و برخی نیز کاملا غیر قابل استفاده باشند. اما حتی برجسته ترین ایده های مدل کسب و کار نیز در نفوذ به لایه های مدیریتی و راه یافتن به استراتژی سازمان، کار راحتی را پیش رو ندارند.

ایده و تقاضای مشتری: 

-     ممکن است این سوال در ذهن یک ایده پرداز مطرح شود که چرا با وجود درنظرگرفتن نیازهای مشتری، ایده وی در جذب سرمایه برای اجرایی شدن ناکام مانده است. از مهم ترین عوامل ناکامی ایده های نو می توان به عدم درک صحیح مفاهیم نیاز و تقاضای مشتری اشاره نمود.

نیاز (Need) شامل تمامی احتیاج های بنیادی فرد­( نیاز به خوراک، پوشاک، امنیت، موفقیت و ...) است که در همه افراد کمابیش یکسان است. خواسته (Wants) شیوه تصمیم گیری فرد برای رفع نیاز است و تقاضا خواسته ای است که فرد توان مالی تهیه آن را داشته باشد. کلید درآمدزایی و موفقیت تجاری یک ایده، توانایی فرد ایده پرداز در تبدیل نیاز به خواسته و سپس تقاضا (بازارسازی) و سنجش تقاضای مشتری (بازاریابی) است.

 

-     متاسفانه در کشور ما، پژوهشگران صرفا معطوف ایده پژوهشی خود می باشند و پس از به ثمر رسیدن ایده به فکر مباحث تجاری سازی آن هستند، مباحث آزمایشگاهی و مباحث تجاری باید با هم توسعه یابند. در کنار ریسک های فنی و پژوهشی، ریسک های تجاری ایده هم باید شناسایی شود. شناخت عدم قطعیت های ایده در بازار جهت تضمین موفقیت ایده و افزایش اطمینان سرمایه گذار دارای اهمیت است.

 

-      برخی افراد تا زمانی نوآوری را دوست دارند که آنها را به دردسر نیاندازد. شرکت های موجود تا زمانی که مشخص نشود که مشتری چیز دیگری می خواهد، به راه فعلی انجام کسب و کار خویش ادامه می دهند .چیزی که سرمایه گذاران و سهام داران خواهان آگاهی از آن هستند، چگونگی ارزش آفرینی برای مشتری و چگونگی درآمدزایی در شرایط کنونی اقتصادی است.

 

-      ایده های جدید می توانند علاوه بر بخش تحقیق و توسعه، در شیوه بازاریابی، فروش، سیاست های نرخ گذاری، کانال های توزیع و جریان درآمدی ارایه شود. بهتر است این کار ابتدا با یک پروژه کوچک و کم ریسک و نشان دادن اثرات آن بر کسب و کار  شروع شود. در صورت موفقیت پروژه و اطمینان مدیران از توانمندی و پتانسیل فرد، آنگاه مسیر جهت شروع پروژه بزرگتر هموار خواهد شد.