ورود کارفرما

راهکارهای یافتن شغل مناسب 1393/06/23

تعداد دفعات مشاهده شده : 1719جهت یک شروع موفقیت آمیز و  انتخابی صحیح و توام با آگاهی، کارجویان باید فنون کاریابی را فراگیرند و با شناخت ویژگی افراد موفق جهت ارتقا مهارت ها و توانمندی های خود درعرصه ی  رسیدن به یک فرصت شغلی ایده آل گام بردارند.  در ذیل نکات  مهم و حائز اهمیت در جهت یافتن مسیر کاری مناسب  ارائه میگردد:

·         درباره راهکارهای توسعه فعالیت و نوآوری در زمینه حرفه ای خود بیاندیشید. تقاضا و چالش های موجود در زمینه حرفه ای خود را شناسایی نموده و مطالعات خود را با توجه به نیاز و بازار کار ساماندهی نمایید، تا در هنگام مصاحبه شغلی بتوانید خود را فردی ایده محور و خلاق به کارفرما معرفی نمایید.  برای اینکار می توانید از امکانات و پتانسیل شبکه های اجتماعی برخوردارشوید. امروزه در عرصه بازار کسب و کار،  شبکه های اجتماعی به اکوسیستمی ارزشمند از افراد، برندها و کارفرمایان تحول یافته اند. از این رو  شبکه های ارتباطی به عنوان یک مسیر میانبر و پر اهمیت، همواره بستر موثری را جهت یافتن شغل ایده ال ایجاد نموده اند. کارجویان می توانند با ایجاد یا گرویدن به گروه های حرفه ای در این شبکه های ارتباطی و تبادل نظر با صاحبان علم و تجربه،  زمینه آشنایی با اشخاص فعال و شرکت های پیشرو در رشته تخصصی خود را فراهم سازند. پژوهشها نشان می دهد بسیاری از کارفرمایان برای یافتن و ارزیابی پتانسیل‌های جویای کار از شبکه هایی چون Linkedin و Researchgate بهره می گیرند. پایگاه های کاریابی معتبر نیز به عنوان یک پل ارتباطی، می توانند نقش موثری در جهت نمایش تخصص و مهارت های کارجویان و اشتهار آنان به کارفرمایان ایفا نمایند.

·      به مشاغل کوچک به عنوان پله های نردبان موفقیت خود بنگرید. اکثر کارآفرینان و مدیران برجسته  موفقیت خود را مرهون  تجربیات و مهارت هایی میدانند که طی فعالیت در مشاغل کوچک و شرکت های نوپا کسب نموده اند.داشتن اهداف در حین انجام فعالیت ، به تعریف اولویت ها کمک نموده  و معیار سنجش آنها را فراهم می آورد، بنابراین با تعیین اهداف والا ولی دست یافتنی انگیزه های درونی خود را افزایش دهید.

·      بسیاری از افراد موفق اذعان می دارند بیشترین فرصت ها در پر مشغله ترین لحظات به سوی آنها آمده اند، بنابراین شیوه برنامه ریزی را جهت هماهنگی و پیشبرد امور بیاموزید، از هر اتفاق و فرصتی جهت  مساعد ساختن موقعیت های حرفه ای خود استفاده نمایید.  به یاد داشته باشید،  هر اقدامی که انجام می دهید می تواند در آینده  پایه و زیر بنای  اقدام برتری قرارگیرد.

·     آگاهی از نقاط ضعف و قوت سبب می شود با فلسفه و ذهنی روشن در مسیر اهداف خود پیش روی کنید، کارآفرینان موفق با استفاده از این آگاهی ها موفقیت و شکست را ناشی از نیروهای بیرونی نمی دانند و با اتخاذ روش های نوین موقعیت های نامطلوب را به موارد سودمند در کسب و کار خود مبدل  می سازند. این ویژگی برجسته کارآفرینان موجب شده است چندین میلیون مشاغل جدید در سراسر جهان، حتی در اقتصادهای بسته نظیر اقتصاد مجارستان و لهستان، علی رغم رکود، تورم و فقدان زیربنای اقتصادی  مناسب تاسیس شوند.


منابع:

آقا محمدی، مصطفی و رستم زاده بهزاد; کارآفرینی ;تهران; انتشارات گسترش علوم پایه; سال 1387

 http://www.careerealism.com