ورود کارفرما

ترک شغل کارکنان 1392/09/11

تعداد دفعات مشاهده شده : 2082
آیا تاکنون تبلیغات شرکت IBM را دیده اید که بر ابزارهایی تمرکز دارد که برای موفقیت کسب و کار شما حیاتی هستند (به عنوان مثال توپ کریستالی، چراغ جادویی)؟ حق با آنهاست! هیچ راه حل جادویی برای حل مشکلات کسب و کار شما وجود ندارد. اما اگر بخواهیم اطلاعاتی را با شما در میان بگذاریم که به شما اطمینان دهد که به شرکتتان کمک می‌کند که به یک مزیت رقابتی دست بیابید، آیا تمایلی به حرفهایمان نشان می دهید؟ آیا در این راستا اقدامی جدی انجام می‌دهید؟ اگر به شما بگوییم که بسیاری از این راه حل‌ها هزینه اندکی برای شما دارد و زمان کمی از شما می‌گیرند، چه می‌کنید؟ چه چیزی را باید از دست بدهید؟

در طی سال‌های اخیر شاهد این بوده‌ایم که اقتصاد با چالش هایی که پیش رویمان قرار می‌گیرد به طور مرتب بالا و پایین می‌شود. بارها شاهد این بوده ایم که کارکنان با هر تغییری کمربند ایمنی خود را باز و بسته می کنند و به تغییراتی که ممکن است بعدا روی دهد، توجهی ندارند. آخرین طوفان رخ داده در اقتصاد، منجر شد بسیاری از کارفرمایان برخی از مهمترین منابع انسانی خود را از دست داده و با آنها همانند کالایی یک بار مصرف برخورد نمایند. حتی برخی شرکت‌ها برای کاهش سریع هزینه‌ها علاوه بر کاهش تعداد پرسنل خود اقدام به کاهش خدمات، کوچک سازی و ممانعت از هر گونه اقدام رو به پیشرفت دیگر نموده اند. در بسیاری از موارد، این اقدامات در شرایطی بدون کمترین توجه به آنچه که بر سر پرسنل شرکت می‌آید، صورت می گیرد. واقعا این رویدادها چه بر سر کارکنان می‌آورد؟ به یاد داشته باشید، این سازمان است که جهت رونق کسب وکار و موفقیت مستمر آتی خود به نیروی کار وابسته است.

آیا می دانستید که نتایج تحقیقات روجر هرمن که یک محقق آینده گراست نشان می‌دهد که 30 تا 40 درصد کارکنان بیش از آنکه به شغل فعلی خود فکر کنند به فکر حرفه آینده خود هستند؟ آیا اگر چنین حجمی از کارکنان به شرکت تعهد نداشته باشند یا روزی شرکت را ترک کنند، شرکت قادر به ادامه فعالیت خواهد بود؟ به این نکته هم توجه داشته باشید که پرسنلی که سازمان را ترک می‌نمایند با افراد خارج از سازمان در مورد وضعیت نابسامان شرکت شما صحبت خواهند کرد و آیا یافتن جایگزینی شایسته برای این پرسنل کار ساده‌ای خواهد بود؟

تعداد زیادی از کارفرمایان می‌گویند متقاضیان واجد شرایط مناسبی در خارج از سازمان وجود ندارد و هنگامی که نیروی خوبی پیدا می‌شود، به سرعت توسط شرکت‌های دیگر جذب می‌شود. آیا به نظر نمی رسد که در جامعه ای که نرخ بیکاری بالایی دارد باید برای حل این مشکل چاره ای اندیشید؟

می‌دانید چرا کارکنان سازمان را ترک می کنند؟ براساس گزارش موسسه توسعه ابعاد بین‌المللی پنج دلیل عمده این امر عبارتند از :

-                      کیفیت ارتباط با سرپرست

-                      توانایی ایجاد تعادل میان کار و زندگی شخصی

-                      میزان کارهای مهم و احساس ایجاد تفاوت

-                      سطح همکاری با همکاران

-                      سطح اعتماد در محل کار

آیا تاکنون از کارکنان پرسیده اید که چرا در سازمان باقی می‌مانند یا آن را ترک می کنند؟ بهترین کاری که در این رابطه می‌توان انجام داد انجام مصاحبه با کارکنانی است که در حال ترک سازمان هستند یا مدت کوتاهی است که سازمان را ترک کرده اند. بهتر است پیش از اینکه افراد، سازمان را ترک کنند دلایل را بیابید. از کارکنان بپرسید که چرا دوست دارند برای شرکت کار کنند و چه چیزهایی را باید بهبود دهید؟ از نتیاج این بررسی‌ها برای سرمایه گذاری بر روی نقاط قوت خود و بهبود حوزه هایی که آنها یادآور می‌شوند استفاده نمایید. اگر هیچ قصدی برای انجام اقدام عملی ندارید این سوالات را نپرسید. مصاحبه‌هایی که منجر به تغییر و بهبود سازمانی نگردند، شبیه  برنامه پیشنهادی هستند که به طور ناکارآمد مدیریت می‌شوند. اگر نمی توانید آنچه را می‌پرسید عملی سازید ، به آنها بگویید و از آنها بخواهید گزینه‌های جایگزین خود را را برای عملی ساختن آنها اعلام نمایند.

اگر برای نگهداشت نیروهای خوب خود تلاش کنید به زودی در خواهید یافت که تنها یک راه حل وجود ندارد. ویژگی‌های جمعیت شناختی نیروی کار، امروزه تغییر کرده است. ترکیب این ویژگی های جمعیت شناختی بر آنچه باید برای حفظ و جذب بهترین کارکنان انجام دهید تاثیر گذار است. شما باید خلاق بوده و راه حل های مختلفی را برای برطرف ساختن نیازهای هریک از افراد پیاده سازید.

by Robin Throckmorton, M.A., SPHR