ورود کارفرما

مصاحبه با کارآفرین جوان در حوزه‌ی نانو 1392/04/22

تعداد دفعات مشاهده شده : 3751


مصاحبه با محمد رونق باغبانی متولد 1366 کارآفرین حوزه نانو، کارشناس ارشد مهندسی پلیمر پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران و دانشجوی دکتری مهندسی پلیمر گرایش صنایع پلیمر پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی و موسس  شرکت بسپار سازان ایرانیان.


  فعالیت شرکت شما چگونه و از چه زمانی آغاز شد؟

من و همکارانم به خصوص سرکار خانم مهندس پردیس رستم زاده از ابتدا به فکر رفع کاستی های محصولات موجود در بازار در زمینه کفپوش های پلیمری و ارائه محصولات جدید جهت رفع نیاز های مشتریان با تکیه بر دانش روز جهان بودیم و  در فروردین سال 91 موفق به تاسیس شرکت بسپار سازان ایرانیان (سهامی خاص) تحت نام تجاری بسا پلیمر شدیم. البته طرح اولیه کسب و کار بسا پلیمر در سه سال پیش، پس از 3 ماه تحقیق و بررسی اولیه نوشته شد و به طور مداوم بر اساس تجربیات خود و تغییرات جهانی آن را به روز نموده و در کلیه مراحل استفاده از مشاوران با تجربه در زمینه های مرتبط در دستور کار بسا پلیمر بوده است. بسا پلیمر در زمینه تحقیق، توسعه و تولید نانو کفپوش های پلیمری همچون اپوکسی و پلی یورتان با خواص کاربردی بهبود یافته می باشد. هدف بسا پلیمر رفع مشکلات کفپوش‌ های موجود در ایران و تولید محصولات جدید و تخصصی بر اساس کاربری های متفاوت می باشد. با توجه به اینکه تنها مدت کمی است از ورود بسا پلیمر به بازار های هدف می گذرد، پیشرفت، رشد و جایگاه خوبی را کسب نموده است. بسا پلیمر هم اکنون به مرحله تولید صنعتی رسیده است. لازم به ذکر است که در حال حاضر بسا پلیمر در حال چند ثبت اختراع در اداره ثبت اختراعات ایران و آمریکا می باشد.


   ویژگی خاص محصولات شما چیست؟

مهمترین ویژگی محصولات بسا پلیمر تولید بر اساس استاندارد های روز جهان و کیفیت بسیار بالا می باشد. در حال حاضر، در کنار این مشخصه ی اصلی، محصولات ضد سایش، آنتی باکتریال، آنتی استاتیک، ضد اسید، ساده تمیز شونده و هوشمند با پایه های اپوکسی، پلی یورتان، هیبرید عرضه می شوند.  

چگونه به ایده‌ ی نانو کفپوش رسیدید؟

با توجه به تخصص موسسین بسا پلیمر، در ابتدا، بر روی بازار محصولات پلیمری مطالعه نموده و به این نتیجه رسیدیم که کفپوش های پلیمری کاربرد وسیعی در صنایع مختلف داشته و تولید کفپوش های مناسب و مورد نیاز صنعت می تواند زمینه ساز رشد و توسعه روز افزون بسا پلیمر گردد. کفپوش های پلی یورتان و اپوکسی، از جمله کفپوش‌ هایی بوده که مدتهاست در ایران شناخته شده‌ و جایگاه خوبی در صنعت به خود اختصاص داده اند. مشکلی که در این میان وجود داشت، معضلات و کاستی‌ های کفپوش‌ های موجود در ایران با قدمت بیست ساله بوده که با وجود اصلاحات بسیار زیاد بر روی این کفپوش‌ ها در خارج از کشور، در ایران بدون اصلاح محسوسی تولید می ‌شوند. بسا پلیمر در این میان توانست با تلاش بسیار و استفاده از دانش و ارتباطات علمی متخصصین خود فناوری نانو را در تولید محصولات خود به صورت صنعتی به کار گرفته و برای اولین بار به صورت رسمی نانو کفپوش های صنعتی بسا پلیمر را روانه بازار مصرف نماید. فناوری های به کار گرفته شده در تولید و فرمولاسیون نانو کفپوش های بسا پلیمر سبب گشته است که ویژگی ها و خواص بهینه شده ایی در محصولات بسا پلیمر ایجاد گردد که آنها را آماده رقابت با محصولات خارجی و به روز بنمایند.

 سرمایه اولیه‌ی‌ مورد نیاز کسب و کار شما چه مقدار بوده است و از چه طریقی تامین نمودید؟

کل سرمایه اولیه را از طریق شرکا و فروش شرکت تامین کرده ایم.

 چه خصوصیاتی در خود می‌بینید که عامل روی آوردن شما به کارآفرینی به جای کارمندی بوده است؟

ایده آل گرایی، قدرت تخیل و تحلیل بالا، و کمی خود برتر بینی.

انگیزه شما از کارآفرینی چه بوده است؟

ایجاد اشتغالزایی و صادرات محصولات ایرانی

  در راستای بازاریابی و بازار سازی چه اقداماتی انجام داده‌اید؟

هدف اول بسا پلیمر در بازار یابی ارائه محصولات به شرکت ‌های داروسازی و فرهنگ سازی در زمینه استفاده صحیح از محصولات بسا پلیمر و اطلاع رسانی در زمینه پیشرفت های کفپوش های پلیمری در کشور های توسعه یافته و ویژگی های محصولات بسا پلیمر بوده است، اولین مشتری ما شرکت داروسازی تولید دارو بود که پس از آشنایی با ما از طریق درگاه های تبلیغاتی بسا پلیمر، از ما درخواست ملاقات حضوری نموده و پس از حضور کارشناس بسا پلیمر در شرکت تولید دارو و ارائه توضیحاتی در باره ویژگی های محصولات، سفارش اولیه خود را ثبت و این آغاز کار بسا پلیمر بود. با توجه به ظرفیت‌ های اولیه محدود بسا پلیمر در مقایسه با سایر شرکت‌ های مشابه، بسا پلیمر رشد نسبتاً خوبی در مدت زمان اندکی که از تاسیس آن می‌ گذرد، داشته است. محدودیت منابع انسانی و مالی شرکت، تا حدودی مانع از رشد بیشتر بسا پلیمر شده است. اما با این شرایط در مقایسه با فروردین سال گذشته (ابتدای سال تاسیس شرکت) تولید و فروش محصولات بسا پلیمر 50 برابر شده است و در دو ماه اول سال جاری به اندازه کل سال قبل سفارش محصول داشته‌ ایم. به عبارتی سفارشات ما در ابتدا چند مترمربع و امروز با پیش فروش های انجام گرفته به بیش از هزاران مترمربع رسیده است.

عامل موفقیت خود را چه می ‌دانید؟

استفاده صحیح از مفاهیم علمی آموخته شده در دوره های متفاوت تحصیل در رشته مهندسی پلیمر و به کار گیری آنها در صنعت، استفاده از تجارب مشاوران با تجربه در زمینه های متفاوت، استفاده از تکنولوژی های نوین، قدرت تصمیم گیری، چشم انداز و هدف گذاری صحیح، اعتماد به نفس بالا و پشتکار بسیار زیاد در کنار توکل بر خدا از عوامل تاثیر گذار در موفقیت می باشند.

   از خدمات ستاد نانو چه استفاده ‌هایی نمودید؟

بسا پلیمر از مشاوره‌ های کریدور خدمات فناوری تا بازار از جمله حقوقی، بازاریابی، مالی و غیره و نیز خدمات متعددی که در زمینه های مختلف ارائه نموده است حداکثر استفاده را نموده و موسسین بسا پلیمر از این خدمات راضی می باشند. همچنین امیدواریم که این خدمات روز به روز بیشتر گردد. 

برای استحکام وضعیت فعلی و پیشرفت در کار خود چه تدابیری اندیشیده‌اید؟

تمرکز در زمینه فعالیت شرکت و برند سازی بسا پلیمر

  برنامه کاری آینده شما چیست؟

تولید، توسعه و تنوع محصولات نانو کفپوش های پلیمری و محصولات مرتبط به آنها از جمله اهداف شرکت می باشد. به عبارت دیگر تولید تخصصی کفپوش های پلیمری با ویژگی های متفاوت تنها فعالیت بسا پلیمر در آینده می باشد.

     آیا تصمیم اشتباهی نیز در مسیر خود داشته ‌اید؟

بله، اشتباهات زمینه ساز کسب تجربه می گردند. و تمام تلاش ما این است که از تجارب خود استفاده تا بتوانیم از اشتباهات بزرگ جلوگیری نماییم.

   تلخ ‌ترین و شیرین‌ ترین خاطره شما چیست؟

زمانی که با اولین فرمولاسیون نتوانستیم پوشش اپوکسی را بر روی یک سطح 20 در 20 سانتی متر اعمال نماییم. خاطرات شیرین بسیاری داشتیم که اولین آنها گرفتن تاییدیه نانو مقیاس و سپس گرفتن استاندارد مدیریت کیفیت بود. شاید روزی این اتفاقات کوچک به نظر برسد ولی برای ما همواره شیرین است.

    چه پیشنهاداتی جهت انتخاب مسیر  برای افرادی که قصد شروع کسب و کار داشته، دارید؟

در ابتدا از قدرت علمی و مالی خود مطمئن شوند، مطالعات بازار و اقتصادی را به خوبی انجام داده و سپس با استفاده از مشاوره های تخصصی با پشتکار بسیار بالا وارد مسیر انتخابی خود شوند و تمرکز خود را در ادامه مسیر حفظ و از چند شاخگی بپرهیزند. 

و صحبت آخر .....

خوشبختانه تولید محصولات با فناوری پیشرفته چند سالی است که در ایران اهمیت بیشتری پیدا کرده است، اما ظرفیت ها و امکانات موجود برای تحقق کامل این مساله مناسب نمی باشد. امید داریم که مسئولین امر بتوانند با تصمیم گیری های درست، زمینه را برای تولید صنعتی و انبوه محصولات دانش بنیان و استفاده ی صنایع کشور از تکنولوژی های دانش بنیان بیش از پیش آماده کرده و بدین طریق بتوانند حمایت های مناسبی از شرکت های دانش بنیان انجام دهند.